روترهای سیسکو (Routers Cisco) تا کنون از مدل های متعددی با قابلیت های مختلفی تولید شده اند. روتر يكي از دستگاه هاي شبكه اي مهم و حياتي است كه از آن در شبكه هاي LAN وWAN استفاده مي گردد.

يکي از دلايل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال يک شبکه به چندين شبکه ديگر اينترنت و يا ساير سايت ها ي از راه دور در عصر حاضر است.

سري‌هاي مختلف روترهای Cisco معمولاً توسط يك عدد چهار رقمي مشخص مي كند و هر سري شامل مجموعه‌اي از مدل‌هاي مختلف است .در سخت افزار مسيرياب‌هاي سيسكو بسته به نوع و كاربرد، از انواع مختلفي از حافظه ها برای ذخیره سازی پشتيباني مي شود.

روترها با استفاده از پروتكل های روتينگ ، قادر به اتخاذ تصميم مناسب در خصوص بهترين مسير بسته های اطلاعاتی می باشند .انتخاب بهترين مسير و سوئيچينگ فريم ها به اينترفيس مناسب از مهمترين وظايف يك روتر محسوب می گردد.

تمام روتر ها کامپیوتر های موجود در شبکه را به یکدیگر و نیز به اتصال اینترنتی وصل می کنند، صرف نظر از این وظیفه ی عمومی روترها ویژگی های دیگری نیز دارند :دیواره ی آتش تعبیه شده: چنین ویژگی به شما اجازه میدهد که در شبکه تان تنها از یک آدرسIPبرای اتصال اینترنتی استفاده نمایید. بزرگترین مزیت امنیتی روش فوق این است که کاربران میتوانند منابع شبکه شان را به اشتراک بگذارند بی آنکه سایر کامپیوتر ها ی موجود دراینترنت از حضور آنها مطلع شوند.حافظه هایRAM ،NVRAM ،‌ فلش،ROM و اينترفيس ها مهمترين عناصر داخلی يك روتر می باشند .